З того часу, як у другій половині 1990-х років, у Польщі почали активно з’являтись спеціальні економічні зони з промисловими та технологічними парками, протягом 10 років ВВП країни виріс на 50%, а експорт – втричі. Схожими успішними результатами може похвалитись і Туреччина. Там залучення інвестицій через індустріальні парки теж сприяло зростанню ВВП і збільшенню експорту втричі – тепер він перевищує $350 млрд щорічно.

Сьогодні Україна має шанс повторити цю історію, так само активно розвиваючи індустріальні парки. Розглянемо детальніше, як працюють ці парки, як вони розвиваються в Україні та які переваги надають бізнесу.

Що таке індустріальний парк, та як вони працюють в Україні і світі

Ключова особливість індустріальних парків полягає в тому, що вони пропонують підприємствам не лише виробничі площі, а й повністю підготовлену інфраструктуру: електро-, газо- та водопостачання, очисні споруди та інше. Крім того, зазвичай, резиденти індустріальних парків можуть розраховувати на податкові пільги та деякі преференції. А ще концентрація різних підприємств на одній території створює сприятливе середовище для налагодження ділових зв'язків, обміну досвідом та формування виробничих ланцюжків між резидентами індустріального парку.

Ефективність індустріальних парків можна підтвердити численними успішними прикладами по всьому світу. Одним із таких кейсів є Quonset Park у США, створений на місці колишніх військово-морських баз у штаті Род-Айленд. Сьогодні його резидентами є близько 240 компаній, які створили понад 14 тисяч робочих місць та генерують продукцію вартістю $5,9 млрд щорічно.

В Україні також є вже понад 80 індустріальних парків. Серед успішних кейсів можна згадати Вінницький кластер холодильного машинобудування, індустріальний парк “Біла Церква” та ARKAN в Івано-Франківську.

Невдовзі цей список має поповнитись ще одним проєктом. На початку 2023 року девелоперська компанія Alterra Group розпочала будівництво індустріального парку у Львові "Формація", що матиме площу близько 150 тис. кв. м. Компанія має на меті не просто створити виробничі площі, а сформувати повноцінну екосистему для розвитку виробничого бізнесу. 

Переваги індустріальних парків: пільги для бізнесу та готова інфраструктура

Законодавче підґрунтя для створення та функціонування індустріальних парків в Україні було закладене ще у 2013 році – тоді Верховна Рада ухвалила рамковий закон. Він визначив основні поняття, принципи створення і роботи таких парків.

Однак справжній поштовх розвитку цієї сфери дали закони №2330-IX та №2331-IX, прийняті влітку 2022 року. Вони встановили низку податкових пільг для резидентів індустріальних парків, що значно підвищило їхню привабливість для бізнесу.

Наразі для резидентів індустріальних парків діють наступні спеціальні податкові умови:

  • скасування податку на прибуток протягом 10 років; 
  • звільнення від сплати ПДВ та ввізного мита на імпорт обладнання;
  • можливість отримати пільгові ставки від місцевої влади – зокрема, на сплату податку за землю.

Окрім податкових преференцій, резиденти індустріальних парків отримують доступ до готової інфраструктури без потреби вкладень значних фінансів у її розвиток та підтримання. А розміщення в одному місці підприємств схожого профілю сприяє співпраці та обміну досвідом і ресурсами між резидентами парку. 

Індустріальний парк "Формація.Львів" є яскравим прикладом реалізації цих переваг. Окрім стандартних виробничих площ, на території парку будуть:

  • лабораторії прототипування;
  • R&D-центр;
  • бізнес-інкубатор;
  • конференц-хол;
  • місце для занять спортом;
  • супермаркет;
  • апарт-готель;
  • кав’ярня;
  • ресторан;
  • медичний центр.

Більше того, “Формація.Львів” впроваджує модель quadruple helix, що сприяє розвитку інновацій та базується на взаємодії 4-х елементів: виробників, держави, спільноти та закладів освіти. Відповідно, такий підхід дозволяє створити не просто промисловий майданчик, а повноцінне інноваційне середовище, де бізнес може розвиватися та масштабуватися.

Наразі індустріальні парки стають все більш привабливими для українського бізнесу. Адже вони пропонують не лише приміщення, а й податкові пільги для виробників, готову інфраструктуру та сприятливу екосистему для масштабування. Відповідно, з розвитком таких проєктів, як-от "Формація.Львів", Україна може перейти від сировинної економіки до промислової, та створюватиме більше продуктів з високою доданою вартістю. Це особливо важливо в контексті післявоєнного відновлення країни.

Більше новин Дивись у блозі

Дізнатись більше
Дізнатись більше
Відповісти на ваші питання
Відповісти на ваші питання
Відповісти на ваші питання
Заповніть форму і ми зв’яжемось з вами
Дякуємо за заявку!
Ми зв’яжемося з вами найближчим часом!
Щось пішло не так, спробуйте будь ласка ще раз.